Historia Przedszkola

Historia Przedszkola Samorządowego w Zakrzewie

Historia naszego Przedszkola sięga 1951 roku. Funkcję pierwszego dyrektora placówki pełniła Pani Krystyna Wasiak. Wówczas przedszkole mieściło się w Domu Nauczyciela. Warunki były skromne, ale dzieci wychowywały się w przyjaznej atmosferze i miały wspaniałą opiekę. W kolejnych latach istnienia placówki funkcję dyrektora pełniły kolejno Panie: Bogumiła Szewczyk, Maria Oterska, Elżbieta Chałubińska i Jadwiga Okrój.  Od roku 1994 do dnia dzisiejszego Dyrektorem Przedszkola Samorządowego w Zakrzewie jest Pani Barbara Ślusarczyk.

W ciągu tych kilkudziesięciu lat nasze Przedszkole kilka razy zmieniało swoją siedzibę. Pierwsze wspomnienia sięgają roku 1979, kiedy to zmieniono lokalizację dwuoddziałowego Przedszkola, przenosząc je do prywatnego domu państwa Nosków
w Natalinie.  Następnie siedzibę przeniesiono do Zakrzewa, do budynku po Agronomówce, który w latach 1984-1986, dzięki pomocy mieszkańców, został rozbudowany i w nowym budynku utworzono wówczas trzy oddziały.  W 2003r. Wójt Gminy Zakrzew przekazał jeszcze poddasze budynku do użytku przedszkolnego. Wówczas mieściły się w nim 4 duże sale, jadalnia, sala komputerowa, gabinety, stołówka, kuchnia, sala taneczna, hol. Budynek znakomicie spełniał swoją funkcję, aż do dnia, w którym pożar  zniszczył znaczną jego część. Był to okres wakacyjny 2009 roku. Do rozpoczęcia roku szkolnego zostało wtedy zaledwie kilka dni. W tym dramatycznym dla nas czasie władze Gminy Zakrzew podjęły decyzję o budowie nowoczesnego kompleksu. Zadecydowano, aby istniejące  oddziały zostały przeniesione do 3 placówek szkolnych. Oddziały dzieci 6-letnich znalazły miejsce w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Zakrzewie
i w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Woli Taczowskiej. Natomiast oddziały 3,4 i 5-latków miały swoją siedzibę w Szkole Podstawowej w Mleczkowie.
W placówkach zastępczych pracowaliśmy przez 2 lata. Tyle trwała budowa nowego Przedszkola.

1 września 2011 roku spełniły się marzenia pracowników, rodziców i dzieci. Uroczyście został otwarty nowy budynek Przedszkola Samorządowego w Zakrzewie. Zapierał dech
w piersiach. Nic dziwnego, gdyż jest to budynek nowoczesny, spełniający wszystkie wymogi. Znajduje się w nim 6 dużych sal dydaktycznych. Każda z tych sal wyposażona jest w łazienkę dostosowaną do wieku dzieci i zaplecze dla nauczyciela. Posiadamy dużą salę wielofunkcyjną, pokój nauczycielski, gabinet dyrektora i intendentki, dużą stołówkę mieszczącą 70 dzieci z bardzo nowocześnie wyposażoną kuchnią. W celu podniesienia poziomu bezpieczeństwa dzieci i monitorowania ich odbioru w Przedszkolu działa sieć telefonii wewnętrznej oraz wprowadzono nadzór pracownika przedszkola. Mamy również wspaniale wyposażony plac zabaw i bezpośredni dostęp do kompleksu boisk ORLIK.
W ostatnim czasie naszą dumą jest pięknie zaaranżowany ogród przedszkolny.

Pracę opiekuńczo-wychowawczo-dydaktyczną prowadzi obecnie 13 nauczycieli wychowania przedszkolnego, nauczyciel języka angielskiego, logopeda, rytmik i katecheta. Pracownicy administracyjno – obsługowi to 12 osób.

W roku 2011 nasze Przedszkole obchodziło jubileusz 60-lecia istnienia. Przez te  wszystkie lata zarówno dzieci jak i ich rodzice doświadczali tu wspaniałych chwil
w rodzinnej atmosferze.

Nasze Przedszkole, od czasów jego założenia po dzień dzisiejszy, cieszy się dużym powodzeniem.  Zawsze panował w nim klimat ciepła i życzliwości. Pielęgnując tradycje sprzed lat, nieustannie wzbogacamy ofertę edukacyjną, podtrzymujemy atmosferę ciepła, bezpieczeństwa i zawsze wspieramy naszych wychowanków i ich rodziców.